Späť

Multižánrová ĽUDOVKA SK

Pri znení názvu kapely Ľudovka je zrejmé, že predstavivosť sa odvíja smerom k folklórnym ľudovým piesňam. Skvostom tejto skupiny je však jej multižánrovosť. Napodiv s ich sláčikovými nástrojmi a cimbalom, klasického štýlu, na pódiu ulahodia aj nadšencom iného rázu. Cigánske skladby, hip hop, soundrack, pre vášnivo zaľúbených tango a mnohé iné, čo sa komu ráči. Vo výbave totiž neobsadzujú len husle, violu a kontrabas. “Občas pridáme harmoniku, fujaru, bicie. Účinkovali sme aj s elektronickou zložkou.”

Eventová kapela Ľudovka je dlhodobo účinkujúcim hosťom Slovenského národného divadla v angažmáne hudobného obsadenia pre vybrané divadelné inscenácie. “Pôsobíme ako hudobná zložka v predstavení Zmierenie, alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch v činohre SND. Myslím, že je to skvelá hra a diváci ju majú radi. Máme za sebou niekoľko sezón” Byť súčasťou veľkého projektu, takýchto rozmerov, prináša viacstranné podnety kolektívu, ich úskalia z očakávaní a vypätých okolností. Čo sa Ľudovka poňala s nadhľadom. “Bolo to pre nás niečo nové z pohľadu prepojenia hudby s tancom a činohrou, a teda aj z pohľadu širšieho kolektívu. Všetci sú veľmi milí a stretávame sa tam radi.” Zákulisie Slovenského národného divadla je pre kapelu stretom súhry a svornosti.

Líder kapely, Maroš Mikuš, s citom ladí program vystúpenia pre usporiadateľov: “Výber repertoáru spravidla riešim ja a dolaďujeme ho potom na spoločných nácvikoch. Každý má občas dobrý nápad, o ktorý potom hudobné bloky dopĺňame.” Nečakané prekvapenia Ľudovka prináša pre svoje publikum s nadšením “podľa reakcií ľudí.” Kapela má ešte jednu špecialitu: “Čoraz častejšie prizívame rôznych hostí, aby bol večer zaujímavejší a interaktívny. Ľudia majú radi školy tanca či rôzne súťaže so spevom alebo rekvizitami.” O znalosť poslucháčov tu veru nie je núdze, tu sa priam k veselici burcuje.

Každá oblasť znáša i okolnosti nepriaznivé, v ktorých vynakladá úsilie zachovať profesionalitu. “Dôležité a nie vždy jednoduché je udržať dlhodobo motiváciu nie len v samotných vystúpeniach ale aj v príprave na evet, cvičenie repertoáru, v komunikácii, v práci ktorá ku kapele patrí, ale nevidno ju priamo na pódiu.” Ľudovka vystupuje s vedomím, že “ak by to neklapalo aj mimo pódia, určite sa to tam prejaví.” A s tým veru zápasíme viacerí.

Čo nie zvykom býva, kapela má aj vlastného zvukára, pretože je súčasťou inštrumentalistov. “Každý v kapele má samozrejme hudobné vzdelanie v nejakej forme. Máme medzi sebou dokonca aj profíka z oblasti zvukovej techniky.” Maroša Mikuša zvádzali k hudbe priame vplyvy: “…strýko je dlhé roky manažérom orchestra v oblasti klasickej hudby. Myslím, že v začiatkoch tá motivácia bol hlavne folklór samotný, kolektív, zájazdy a objavovanie stále nového repertoáru.” Človek prechádza obdobami vývoja a tak postupným dozrievaním ocení veci doposiaľ nebádané. “Neskôr motiváciou začne byť hlavne spätná väzba a reakcie či už publika na predstaveniach, alebo účastníkov eventov. Ak je spätná väzba pozitívna, je to tá najlepšia motivácia. To potvrdí asi každý hudobník.”

No kde zrok skupiny pramení? “Naše cesty sa stretli pri folklórnych súboroch počas študovania v Bratislave. Doprevádzali sme viac folklórnych súborov a hudobných projektov, kde sme sa pravidelne stretávali a tak prišla myšlienka založiť vlastnú kapelu a riešiť aj svoj repertoára. Bolo to niekde v roku 2006.” Od vtedy sa kapela členmi transformuje, no vždy uchováva svoje kmeňové hodnoty.

Ľudovka vyskúšala spolupráce divergentného charakteru, kým našla svoje pravé miesto v konečnej podobe: “Neviem či odpoviem za všetkých, ale myslím, že sa cítime lepšie na pódiu ako v štúdiu. Bez interakcie publika to nie je ono.” Tento údel im dovoľuje napĺňať ľudské srdcia živou hudbou a priamym kontaktom. To je impozantný dôvod privítať Ľudovku aj na svojom evente prostým kontaktovaním EventSlovakie